Nakládaný hermelín

Určitě znáte tradiční český sýr s bílou plísní na povrchu - hermelín.  A znáte nakládaný hermelín? Určitě ano. A také milujete nakládaný hermelín stejně jako já? Taky si na něm pochutnáte při každé příležitosti? Chtěli byste si nakládaný hermelín sami vyrobit a mít ho tak vždy po ruce? Milujte nakládaný hermelín, ale nedaří se vám objevit hospodu, kde dělají ten nejlepší? Nebojte se a sami si naložte hermelín doma. Že nevíte jak? K tomu vám pomohou zdejší recepty na nakládaný hermelín. Zvládne to opravdu každý z vás.

Nakládaný hermelín ve sklenici
Nakládaný hermelín ve sklenici

Znáte větší dobrotu než si dát k vychlazenému točenému pivu pořádně uleželý hermelín protkaný cibulí a pálivou paprikou? Stejně si pochutnáte ale i na dalších druzích sýrů.

Pod nakládaným hermelínem si většina lidí představí sýr s cibulí a feferonkou plavající v oleji. Typicky česká pochoutka a fenomén hospod má však tváří mnohem víc. Vznikla o ní dokonce celá kuchařka.

Recepty na domácí nakládaný hermelín a zajímavé informace o této české oblíbené pochoutce. Můžete se zde inspirovat mnoha recepty, jak si nakládaný hermelín doma připravit.

Kromě klasického receptu můžete vyzkoušet další varianty: s malými okurkami, cibulkami, olivami, kořením, jako je jalovec, rozmarýn, do nálevu přidejte worchestr či pastu harisu.

Inspirace nejen pro všechny milovníky nakládaného hermelínu, ale také pro všechny kavárny, restaurace a hospody, které tuto českou specialitu nabízejí.



Nejvhodnější jsou pro nakládání hermelíny zralejší, nejlépe těsně před koncem trvanlivosti
Z lednice je vyndáme asi půl hodiny před nakládáním, aby stihly povolit a změknout
Hermelíny nejčastěji krájíme na podélně na dvě půlky, ideálně pomocí speciálního nože na sýry, na který se hermelín tolik nelepí
Druhá nejčastější úprava je po odkrojení vršku hermelínu vydlabeme sýrovou hmotu a smícháme ji s dalšími přísadami.
Vnitřek hermelínu buď naplníme nebo potřeme směsí dle konkrétního receptu
Pokud do hermelínu vkládáme cibuli, ananas nebo jiné větší kousky ingrediencí, doporučujeme přiklopené poloviny svázat potravinářským provázkem nebo propíchnout párátky, aby při vyjmutí ze sklenice vše drželo pohromadě.
Hermelíny vložíme do sklěnené uzavíratelné nádoby a ozdobíme zbytkem přísad.
Důkladně zalijeme olejem tak, aby bylo vše zcela ponořené.
Ve většině receptů používáme slunečnicový olej. Osvědčil se nám nejvíce, jeho chuť není výrazná a
můžou tak vyniknout chutě koření a další ingrediencí.
Vyklepe bublinky vzduchu, které se mezi hermelíny schovávají.
Sklenici uzavřeme a uložíme do chladu.
Ideálním místem pro zrání je sklep nebo špajz, dobře se ale budou mít hermelíny i v lednici. Nám se nejvíce osvědčilo nechat je asi 3 dny v chladu a pak asi 2 dny při pokojové teplotě.


V dobrém sýru najdeš sílu, zvláště pak v nakládaném hermelínu – a tak neváhejte a pusťte se do nakládání!

Žádné komentáře:

Okomentovat